Rubriky
Karate

Goju Ryu karate a Shotokan karate

V České republice můžete narazit na různé styly karate. Mezi známější patří školy Shotokan a Goju Ryu. Těžko říci, který směr je lepší, ale my cvičíme Goju Ryu, takže Goju Ryu musí být určitě lepší :-). Ani bychom se asi takto neměli přímo ptát, protože tyto otázky a jejich odpovědi pak vytváří určitou rivalitu mezi styly, místo toho, aby styly bojových umění spolu vzájemně spolupracovaly a navzájem se obohacovaly. Toto platí o veškerých bojových uměních a nejenom tam. Vzpomeňme třeba na Bruce Leeho, který byl zastáncem „Jeet kune do“, což je řekněme bojové umění beze stylu a odrážející v sobě všechny styly zároveň. Ale styly tady už jsou, a pokud si chceme mezi nimi vybrat, tak je dobré vědět, který styl se k čemu přiklání, jaké používá techniky a čím nás může obohatit. Proto je zde pár vět o Shotokanu a Goju Ryu. Tyto styly karate nejsou samozřejmě jediné. Buďme rádi za tuto variabilitu stylů, protože si každý z nás může vybrat to, co mu bude více vyhovovat.

V některých zemích je více zastoupen Shotokan, jinde zase Goju Ryu. Shotokan k nám do České republiky přišel převážně z Německa. Naopak Goju Ryu se u nás rozšířilo více ze Slovenska. Oba dva styly jsou uznávanými styly karate a principy technik jsou stejné. Na druhou stranu, každý styl má svá specifika. Kdyby tomu tak nebylo, nemělo by smysl zde mít jiný styl.

V Goju Ryu se cvicí jiná kata, více se používají otevřené ruce a boj je směrovaný i na menší vzdálenosti (typické pro Goju Ryu je například sančin-dači). V Shotokanu je pár technik, které se v Goju Ryu příliš necvičí (např. postoje kokucu-dači, kiba-dači, soto-hačidži-dači) a naopak v Goju Ryu jsou techniky, které Shotokan příliš nepoužívá. Také některé kopy, údery, kryty se cvičí trochu jinak, případně mají v každém stylu svou jinou variantu. Výchozí pozice ruky pro úder, tzv. hiki-te, je v Goju Ryu o něco výše (skoro v úrovni u prsou), v Shotokanu je níže. Dá se říci, že styl Goju Ryu je o něco měkčí (Goju znamená tvrdý-měkký). Kromě tvrdých technik se zavřenou pěstí jsou zde více zastoupeny i měkčí techniky otevřené ruky (typický pro Goju Ryu je například kryt kake-uke). Základ karate je ale stejný.

Rozdíly stylů nejsou zas tak veliké, aby nebyl možný přechod z jednoho stylu do druhého, nebo aby nebylo možné navštěvovat tréninky jak Goju Ryu tak i Shotokanu zároveň, i když to asi nelze považovat za ideální. Páskovací řády a kata jsou však jiná. V každém stylu se páskuje zvlášť a používají se i odlišné barvy pásků pro stejné technické stupně. Pokud někdo trénoval dříve Shotokan či jiný styl karate a chtěl by k nám chodit na tréninky, tak na své předchozí zkušenosti může určitě navázat a sám pozná, že rozdílnosti ve stylech zde sice jsou, ale neznamenají žádnou větší překážku.