Karate Goju Ryu pochází z oblasti Okinawy a města Naha. Okinawa je japonský ostrov a Naha je hlavním městem Okinawy. Prvopočátky tohoto stylu pocházejí od mistra Kanryo Higaonny, který se narodil v Naha v roce 1853. V Číně se pak učil čínskému bojovému umění. Poté, co se vrátil na Okinawu začal sám učit bojové umění. Tomuto umění se říkalo Naha Te.
Za hlavního zakladatele karate Goju Ryu je považován Chojun Miyagi. Chojun Miyagi byl studentem Kanryo Hogaonny. Následně Chojun Miyagi učil karate v Japonsku a rozšiřoval ho i jinde po světě. Je dobře známý film The Karate Kid, kde Chojun Miyagi učí bojovému umění mladého chlapce. Mistr Chojun Miyagi zemřel v roce 1916. On pojmenoval tento styl jako Karate Goju Ryu.
Goju znamená tvrdý a Ryu znamená měkký. Goju Ryu je založeno na kombinaci tvrdých a měkých bojových technik. Mistr Chojun Miyagi vyvinul některá Goju Ryu kata. Goju Ryu system má 12 kat: gekisai (dai ichi & dai ni), saifa, seiyunchin, seisan, saipai, shisochin, sanseiru, kururunfa, sanchin, tensho a suparenpai. Typická Goju Ryu mistrovská kata jsou sanchin a tensho. Sanchin je tvrdá kata a tenscho patří mezi měkké katy.
Měkké techniky používají převážně otevřené dlaně rukou. Tvrdé techniky naopak užívají zavřených rukou. V karate Goju Ryu se bojuje více na krátkou vzdálenost.
V České republice je více rozšířeno Shotokan karate. Jde o jiný styl karate. V Shotokan karate se bojuje na větší vzdálenosti a používají se převážně tvrdé techniky. Goju Ryu je více rozšířeno na Slovensku.
V dnešní době se můžeme učit od velice dobrých mistrů, jakým je např. Shihan Takeji Ogawa 10. DAN. Shihan Takeji Ogawa pochází z Japonska a dlouhodobě žije v Rakousku. Velmi dobrým mistrem je také Ladislav Klementis 8. DAN. Oba dva občas pořádají pravidelně semináře jak v zahraničí, tak i v České republice.