Rubriky
Karate

Proč cvičit karate

Karate je krásné a účinné bojové umění. Je od starých mistrů vypracované do detailů. Není těžké najít zalíbení v karate. Konec konců pro cvičení karate člověk najde oblibu z vícero důvodů. Zkusím zde nastínit některé z nich.

Všichni dobře víme, že tělo potřebuje pohyb. V dnešní době se přirozeného pohybu člověku příliš nedostává, tak hledáme různé jiné možnosti, jak své tělo rozhýbat a dát mu to, co od přírody potřebuje. Většinou ale „dát tělu pohyb“ moc bolí, a tak lidé nikam nechodí a raději večer zapnou televizi a dají si k tomu nějaký biftek s pivem. Doufejme, že to není váš případ, nebo že s tím právě chcete něco udělat. A pokud máte děti a chcete je vést včas ke sportu místo toho, aby se potulovaly někde po ulicích, máte možnost jim nabídnout například karate.

Pro tělo i duši zamená rozumné cvičení veliký přínos. Ne nadarmo se říká: „Sportu ku zraví a k trvalé invaliditě.“ Tu druhou část přísloví raději zapomeneme. Snad se mnou souhlasíte, že bychom se jinak nikam nedostali.

Proč tedy cvičit karate?

  • Tak třeba, zvláště chlapcům, se líbí bojové scény z filmů. Neříkám, že je to ten nejlepší důvod, ale je to mnohdy jeden z důvodu. Navíc hrdinové bývají šaramantní a líbí se ženám. Prostě také chce být tak dobrý a umět se tak nádherně bránit. Pokud takovýto karatista ve cvičení vytrvá a neodradí ho, že ani po prvním roce, ani po druhém roce, ani po třetím roce… ani po sedmém roce cvičení neumí kopy ve výskoku, tak z něho může být dobrý karatista a může na něho být při cvičení velice pěkný pohled. Cvičí totiž mnohdy čistě, precizně, technicky a i tak trochu „na krásu“. Neznamená to však, že se neumí bránit, a že je jeho přístup nefunkční. To nikoli, ba naopak. Dokonalá technika mu umožní dokonalé, velice funkční a tvrdé údery. Pokud má k tomu trochu síly a umí reagovat na soupeře, je to dokonalé. Karate se mu však líbí natolik, že si dá záležet na každém postoji a pohybu. Karate lze brát jako nádherné dokonalé umění práce s tělem a plně si ho vychutnávat.
  • Asi většina z nás se chce naučit bránit a bojovat proti případným vetřelcům a násilníkům. Toto bývalo ostatně hlavním posláním karate, na rozdíl od dnešní doby, kdy je karate bráno spíše jako sport. Jde o realistický a ryze praktický přístup ke karate. Na techniku v karate se pak budeme dívat jako na něco, co je nutné se naučit, co víme, že funguje v boji a je léta ozkoušené a prověřené. Techniku vnímáme jako prostředek pro boj. Používáme jí co nejpřesněji, ale asi už se nebudeme tak precizně hlídat a koukat na to, zda noha nemá být o malinko jinak položená apod. Když to řeknu přehnaně, tak se nezastavíme uprostřed boje, abychom zkontrolovali postoj a nahlédli do knížky, jestli je to opravdu ono a zda jsme trošičku nepřešlápli. Hlavně, že jsme zasáhli soupeře. O to tady přece běží :-). Budeme uchváceni více samotným bojem a taktikou, jak dostat soupeře, než samotnou technikou. Na druhou stranu ale víme, že bez techniky bychom se nikam nedostali, a tak jí také pilujeme k dokonalosti.
  • Někdo si říká, vždyť mě to je vcelku jedno. Potřebuju se hýbat, zlepšit si kondičku a odpočinout si sportem od běžného frmolu, který mám během dne. Hledám sport, který bych mohl dělat, který mne bude bavit, kterému se můžu věnovat, který pro mne bude dostupný, a když navíc bude užitečný, tak o to lépe. Kdyby mě náhodou někdo přepadl, tak se aspoň trochu budu umět bránit. A pokud natrefím na rozumný oddíl s rozumnými lidmi, bude to fain.
  • Pak jsou tady na světě ještě různé jiné důvody, proč cvičit karate. Potřebujete trochu zhubnout? Směle do toho. Hledáte partnera? Možná tam nějaký bude. Asi bych se tady o tom neměla vůbec rozepisovat, ale tyto důvody existují, jsou mnohdy skryté a mají v sobě hrstku romantiky a touhy po pobavení. Co je na tom špatného? Né každý chce být vrcholovým sportovcem a porážet v ringu soupeře nebo mít karate jako hlavní náplň dne. Karate funguje mnohdy jako seznamka, společná šatna v tomto případě také lecos napoví (pouze velice nesmělé dámy se převlíkají na WC). Navíc příjemné posezení u lahodného nápoje po tréninku ve společnosti rozumných lidí přijde vhod. Příjemné se spojí s užitečným a jde se domů. Ale nezapomínejte, že i v tomto případě byste tu měli být hlavně kvůli karate.

Ať už jsou pohnutky jakékoli, pokud se cvičí vytrvale, tak výsledky a pokrok jsou pak na každém vidět.

Co ještě jiného nám karate přináší

  • Karate je lék na přebytek energie. Zvláště mladí lidé a děti kypí, nebo bych spíše měla říct, že překypují, obrovským množstvím energie. Této energii lze dát na tréninku volný průchod. Děti se můžou na tréninku patřičně vyřádit, unaví se a možná pak doma budou hodnější a půjdou v klidu spát. Třeba i váš partner či partnerka, kdyby si občas zabouchal do pytle, tak by byl hodnější…
  • Sport, zváště když je namáhavý, je jedním z ideálních prostředků pro odpočinek mozku a zapomentí na všední problémy dne. Při sportování se v mozku vyplavují endorfiny, které fungují podobně jako morfium a uklidňují člověka. Člověk se po sportu cítí uvolněný, svěží a přitom příjemně utahaný. Ta námaha stojí za to.
  • Karate posílí vaši mysl. Na karate se musíte plně soustředit na techniku či zápas. Duševně se snažíte zvládat stresovou situaci boje a naučíte se být uvolnění i v těchto situacích, ve kterých byste jinak byli křečovitě napjatí. Pro správný boj potřebujete mít klidnou, čistou mysl a uvolněné tělo připravené k útoku.
  • Karate poskytuje tělu rovnoměrnou zátěž. Mnoho sportů je poměrně jednostranných, ale v karate se používájí ruce, nohy, boky, trup, hlava, vaše mysl, prostě všechno, tedy skoro všechno :). Hezká přirozená vizáž a větší duševní odolnost je pak odměnou. Zpevní se vám svalstvo i kostra. Procvičíte si svaly, o kterých možná ani nevíte, že je máte. Nevěříte? Přesvědčte se!

Cvičení by vás mělo bavit. Každý má většinou svůj důvod, proč se rozhodl zrovna pro karate. Někdo má těch důvodů i více, pak o to lépe. Nemělo by však jít o záměr někomu ublížit! Na druhou stranu určitě není trestné cvičit karate i bezdůvodně. Určitě né u nás. Pravý důvod je každého soukromá věc, ale stejně to svým „bojovým postojem“ na sebe každý brzo prozradí, o tom nepochybujte :-).

Někdo si může říkat, karate je násilnické. Při použítí karate můžete zabít či zmrzačit člověka. Na tom není přece nic pěkného. Já se nechci učit být agresivní, nechci se učit mlátit lidi!
Nemusíte mít obavu, karate toto neučí. My neučíme agresivitě. Karate je zbraň, stejně jako nůž je zbraň. S každou zbraní se člověk musí naučit zacházet a používat jí obezřetně. Výuka karate je pojímána převážně v duchu sebeobrany nikoli útoku. Například každá kata začíná krytem. Neučíme lidi agresivitě, ba naopak. Naučíte se kontrolovat a používat své tělo, a to vše uvážlivě s klidnou myslí, bez emocí, bez agresivity a někdy i s lehkým úsměvem. Budete umět používat čisté, precizní techniky, které vám mohou pomoci pro případ nutné obrany.

Karate je nádherný sport. Počítejte však s tím, že občas nějaká ta modřina, puchýř na chodidle či naražený palec ke karate holt patří.

Přijďte si zacvičit. V září a v lednu bývá pořádán nábor pro začátečníky. Ten, kdo již cvičil karate, může přijít kdykoli v průběhu roku. Budeme rádi, když se k nám Vy připojíte.